Читати детальніше

Ігор Чекаленко про пріоритети після об’єднання

Ігор Чекаленко про пріоритети після об’єднання

Степанківська ОТГ – одна з першопрохідців децентралізаційного процесу в Черкаському районі. До об’єднання громади Хацьок та Степанок (разом із Бузуковим) мали по п’ять мільйонів бюджету кожна. За рік після об’єднання спільний бюджет ОТГ сягатиме 41 млн грн. Ці кошти вкладали в освіту, медицину та вирішення інших важливих для розвитку громади питань. За словами сільського голови Ігоря Чекаленка, впродовж року «бюджет декілька разів корегували в бік збільшення», а позитивних результатів вдалося досягти «завдяки чітко окресленим одразу після завершення виборчого процесу пріоритетам».

«Ми не створювали зайві управлінські підрозділи»

– Об’єднання – дуже непростий етап в житті громади. І перше завдання, яке ми ставили перед собою, максимально цивілізовано пройти його, – говорить Ігор Чекаленко. – Вирішити організаційні питання, обрати секретаря та виконком, затвердити структуру, на конкурсних засадах взяти людей на роботу, здійснити «передачу­прийом» майна на баланс ОТГ. Провести тендери. Об’єдналось три села: Степанки, Хацьки і Бузуків, тож тендерних процедур, які забрали багато часу, нам не вдалось оминути. І добре, що все це ми пройшли без будь­яких значних втрат, затримки з виплатами зарплат, приміром.

Сільський голова каже, що, створивши ОТГ, поставили собі завдання «уникнути збоїв у роботі вже існуючої системи комунальних об’єктів». Задля цього встановили партнерські відносини з Черкаською райдержадміністрацією та райрадою.

– Ми подумали, навіщо нам зразу свій територіальний центр із обслуговування населення чи відділ освіти? Власна музична школа чи дитяча юнацько­спортивна? Ми не створювали зайві управлінські підрозділи. Якщо в межах району вже функціонують комунальні заклади і там працюють добре підготовлені фахівці, – розповідає він. – Тому ми уклали потрібні договори, прийняли відповідні програми та спрямували субвенції до районних структур. З нашими пенсіонерами працюють спеціалісти з Черкаського територіального центру обслуговування населення. Музикою з дітьми сіл громади займаються педагоги вже чинної музичної школи. Тренери від ДЮСШ «Мрія» займаються з нашими дітками футболом. На нашу думку, навіть якщо району не буде, варто розглянути можливість у рамках муніципального співробітництва між новоутвореними громадами зберегти ті комунальні структури, які довели свою життєздатність.

«Село – не село без громадських пасовищ»

Серед найактуальніших для сільської громади питань – земельні. Вирішенню накопичених у цій сфері проблем приділили посилену увагу після створення Степанківської ОТГ. Спершу спрямували зусилля, щоб отримати для громади землі державної власності сільгосппризначення та легалізувати громадські пасовища.

– Ми взялися за проблеми, що не вирішувалися роками. Приміром, село без громадських пасовищ, де людям ніде випасати худобу, – це вже не село, – переконаний очільник громади. – У багатьох населених пунктах з цієї причини відбувались конфлікти. Коли приходили «чужі люди» й забирали землю. Доходило до бійок. Першими в Черкаському районі ми затвердили документацію по громадських пасовищах на три земельні ділянки загальною площею 42 га. Зараз приступаємо до легалізації громадського пасовища в селі Бузуків. Загальна площа громадських пасовищ у нашій громаді становитиме 62 га. Тепер можна бути впевненими, що ніхто й ніколи не забере в людей землю.

Окрім того, в Степанківській ОТГ надають землі АТОвцям та впорядковують інші земельні питання.

– Працівники соціальної сфери в Хацьках свого часу земельні ділянки отримали, – пояснює Ігор Миколайович. – У Степанках з якоїсь причини цього не відбулося. Тож тут також планують надати земельні ділянки працівникам соціальної сфери, які свого часу їх не отримали. А сільськогосподарські товариства, які обробляють землі в межах громади, збільшили виплати пайовикам до 10 відсотків.

 «Якщо не вкладатимемо в освіту, фінансуватимемо виправні заклади»

Підтримка закладів освіти, медицини й культури та спрямування коштів на їхній розвиток – ще одна низка пріоритетних питань, яким цьогоріч приділяли увагу в Степанківській ОТГ. Лише на ремонтні роботи в Хацьківській та Степанківській школах за рік спрямували більше 3 млн грн.

– Свого часу прочитав вислів, який дуже сподобався: «Якщо не вкладати кошти в освіту, потім доведеться вкладати їх у будівництво виправних закладів», – поділився Ігор Чекаленко. – Намагаємося вкладати. У Хацьківській школі зробили капітальний ремонт будівлі початкової школи. Зокрема, облаштували внутрішні санітарні вузли, замінили систему опалення, утеплили стіни, встановили твердопаливний котел. У їдальні Степанківської школи відремонтували харчоблок, зробили стелю, вентиляційну систему, замінили електрощитові, провели роботи з утеплення стін та заміні покрівлі.

У громаді намагаються забезпечити школи всім необхідним. Ті ж самі парти та стільці придбати. Наочні матеріали.

– Думаю, що покращення матеріального забезпечення вчителі відчули одними з перших. Окрім того, ми намагаємось створити в громаді умови для розвитку спорту. Організували футбольну команду «Тясмин», до якої увійшли жителі наших сіл. Уже в перший рік свого існування вона виборола друге місце в районному чемпіонаті з футболу. Дитячі футбольні команди також стали призерами районних змагань в різних вікових групах. У Степанківському будинку культури вперше за останні 5­6 років відремонтували тренажерну кімнату. Займатись туди приходять і діти, й дорослі. Дитячі танцювальні колективи наших сіл беруть участь у районних, обласних та республіканських конкурсах. У вільний від роботи час до Будинку культури приходять і дорослі. У нас діють народні хорові колективи й естрадні. Традиційним, завдяки районному відділу культури, стало проведення на базі нашої громади районного конкурсу сучасної естрадної пісні.

Університет третього віку та нова амбулаторія

Уже в грудні у Степанківській ОТГ планують відкрити Університет третього віку. Зараз тривають підготовчі роботи з виготовлення меблів та закупівлі обладнання. За словами Ігоря Чекаленка, це стало можливим у «співпраці з районними структурами».

– Спільно з Терцентром виграли конкурс, який проводила родина Нечитайлів, – говорить сільський голова. – Підібрали приміщення для занять Університету. Терцентр виділяє півставки на цю роботу. Таким чином вирішуватимемо питання соціальної адаптації, з яким стикаються люди похилого віку. Окрім того, цьогоріч громада вдвічі збільшила виплату матеріальних допомог.

На наступний рік у Степанках заплановано будівництво нової амбулаторії.

– Ми зібрали необхідний пакет документів і пройшли відбір для участі в реалізації державної програми розвитку медицини в селі. Під будівництво амбулаторії виділили земельну ділянку, провели геодезичні дослідження, виготовили детальний план забудови території, – перелічує очільник громади. – На будівництво амбулаторії поки що спрямували понад 400 тис. грн. Це передбачені умовами програми співфінансування 10% від загальної суми. Іншу частину бере на себе держава. Управління капітального будівництва вже розробило проект і розпочинається тендерна процедура з визначення виконавця робіт. Ми взялися за будівництво нової амбулаторії, бо люди ставили питання про неякісне медичне обслуговування. Потрібно буде потурбуватись про придбання сучасної апаратури.

«Вирішуємо питання, які ставили виборці»

За словами Ігоря Чекаленка, вирішувати питання, на яких наголошує громада, – один із пріоритетів роботи в Степанківській ОТГ.

– На жаль, не всі жителі громади й не завжди розуміють, що не можна вирішити «все й одразу». Адже від моменту окреслення проблеми до її розв’язання минає час. Інколи – тривалий, – аналізує сільський голова. – Приміром, у селі Бузуків впродовж багатьох років не було бібліотеки. І зараз, коли десь бібліотеки закривають, ми навпаки відкрили бібліотечний пункт, взяли людину на 0,5 ставки. Втім, це питання можна було вирішити досить швидко. На відміну від болючого для всіх «дорожнього». Але і його намагаємось зрушити з місця. Коли торік ми дізнались про формування Дорожнього фонду, подали всі необхідні документи, аби при розподілі коштів були враховані й інтереси нашої громади. У результаті, якщо на ремонт доріг загального користування місцевого значення в Черкаську область надійшло 390 млн грн, на Черкаський район – 39 мільйонів, то на дороги в адмінмежах нашої громади – більше 8 млн грн. Та проблема «виринула» з іншого боку: замовником робіт виступали не ми, не ми проводили тендери, які на всіх дорогах Черкаського району виграла одна бізнес­структура. У них не вистачило ані людей, ані техніки, щоб виконати всі роботи й освоїти спрямовані державою кошти. Претензії до якості робіт залишалися, а от їх обсяги більші, ніж за останні 5­6 років разом.

«Черкаська ТЕЦ сплачує 56 тис. грн замість 4»

Спрямовувати кошти на розвиток соціальної інфраструктури у Степанківській ОТГ мають змогу завдяки роботі над збільшенням дохідної частини бюджету. Зокрема, конструктивному діалогу з платниками податків. Одними з найбільш успішних Ігор Миколайович називає перемовини з Черкаською ТЕЦ, яка раніше платила 4 тис. грн в місяць за землекористування, а тепер – 56 тисяч.

За десять місяців поточного року зведений бюджет ОТГ показує стійку тенденцію до перевиконання. За прогнозами Ігоря Чекаленка, на кінець року бюджет громади становитиме 41 млн грн.

– Через те, що не була проведена грошова оцінка землі, Черкаська ТЕЦ десятиліттями платила мінімальну ставку, – розповідає голова Степанківської ОТГ. – Ми затвердили нову грошову оцінку та провели перемовини з Черкаською ТЕЦ. І досягли компромісу. Так само домовлялися з Національною горілчаною компанією, в результаті чого збільшили орендну плату за землю вдвічі. Зрозуміло, що всі суб’єкти господарської діяльності хочуть отримувати більше прибутків і нести менше витрат. Але кожен орган місцевого самоврядування має дбати про збільшення дохідної частини бюджету своєї громади. Адже рівень місцевого самоврядування напряму залежить від здатності самофінансування. Тож доведеться й надалі напружено працювати, щоб громада могла успішно розвиватися.

Спілкувалась
Ілона ЛЕВЧЕНКО