Читати детальніше

За екознаннями та оздоровленням вам до Виграєва

За екознаннями та оздоровленням вам до Виграєва

 На базі колишньої школи у Виграєві Корсунь-Шевченківського району три роки тому відкрився Інформаційно-просвітницький центр «Екологічна варта». У Моринській ОТГ кажуть, що завдяки цьому вдалося реалізувати безліч екопроектів, зберегти будівлю початку ХІХ століття, створити робочі місця, наповнити бюджет, оздоровити категорійних дітей та відкрити Виграїв широкому загалу.

жуковська – Торік коштом громади ми оздоровили тут 19 дітей з багатодітних родин, дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей учасників АТО та інших категорійних родин, – розповідає заступник сільського голови Лілія Жуковська.

Чому Виграїв?

Тому що тут прекрасна природа, ландшафти та території, оповиті козацькою славою та насичені легендами та переказами. криницяА ще на Черкащині є потужне обласне відділення Всеукраїнської екологічної ліги, керівництво якого підшукувало нові бази для просвітницької діяльності всеукраїнської громадської організації, а у Виграєві якраз закривали місцеву школу, що облаштовувалася в будівлі колишньої земської школи, збудованій у 1914 році. До речі, підтвердження цьому знак «відзем» на одній зі стін школи, який натепер став талісманом на удачу для приїжджих – його так ретельно труть, що там вже дати будівництва не побачиш.  На будівлі, яка має шатрове покриття, ще залишився зразок черепиці 100-річної давнини. До речі, така ж будівля слугувала для школи у сусідніх Пішках цієї ж громади. На жаль, їй не так пощастило знайти нове дихання – вона в занедбаному стані. 

Тож три роки тому у Виграєві будівлю колишньої школи в оренду взяла громадська організація Всеукраїнська екологічна ліга. Вона створила робочі місця та сплачує податки до місцевого бюджету. Пріоритетом у її діяльності є охорона навколишнього середовища, екоосвіта та національно-патріотичне виховання.

– До нас приїздять діти з різних куточків України, найчастіше з Донецької області. За зміну ми приймаємо до півсотні дітей, - розповідає в.о. директора Інформаційно-просвітницького центру «Екологічна варта» Наталія Василівна Цибенко. – Торік на базі центру ми оздоровили понад півтисячі дітей.
черепиця

Спершу це був центр кращих практик збалансованого розвитку

На одному з корпусів «Екологічної варти» облаштовані 16 сонячних панелей. Вони його забезпечують теплою водою.

– Спершу тут був Центр кращих практик збалансованого розвитку, які навчають, як відповідально ставитися до природнього середовища, жити з ним у дружбі, правильно витрачати природні ресурси та енергію, – пояснює керівниця. – Відтак, на території Центру облаштували сонячні батареї, замінили старі на енергозберігаючі вікна, встановили твердопаливні котли. Окрім того, тут є ділянки органічного землеробства, де діти навчаються вирощувати екологічно чисту продукцію, є ділянка енергетичної верби.
буд

18 червня – перша зміна

Натепер діти навчаються та оздоровлюються в Центрі за програмами «Школа у природи» та «Екологічними стежками України». Центр співпрацює з обласними та районними радами і райдержадміністраціями. Оздоровлюються в основному діти пільгових категорій за кошти місцевих бюджетів. Вартість одного дня перебування у Центрі 400 гривень. Сюди входить п’ятиразове харчування та екскурсії. Тобто, оздоровити своїх дітей можуть всі бажаючі не пільгових категорій, але вже власним коштом.стежки

– Дітям ми забезпечуємо повноцінний та насичений за день відпочинок – походи екологічними стежками, творчо-спортивна діяльність, екскурсії до визначних та пам’ятних місць Корсунщини та інші заходи екологічного та національно-патріотичного спрямування, – тому ввечері вони просто «валяться з ніг», – розповідає Наталія Василівна.

У колишніх шкільних кімнатах Центр зберіг досить раритетні речі, які діти могли бачити лише на світлинах у шкільних підручниках з історії – зошити, підсвічники, чорнильниці з перами.
риміром, тут залишили в первісному вигляді пічку, якою отоплювали школу сто років тому, двері того ж віку, також можна побачити, як облаштовували вікна в будівлі, утеплюючи їх кінським волосом.

На території Центру є літній та зимовий басейни, спортивний майданчик, місця для відпочинку. Центр співпрацює із організаціями, які діють на території Корсунщини. Відтак нещодавно Виграївське лісництво ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» облаштувало для центру одну з екологічних зупинок – столик, лавки, місце для відпочинку, облаштували криницю.

Наталія УСЕНКО